Dneska mám pro vás recept na Slovenskou klasiku. Je to spíš recept, pro mé české přítele a vás, co tento recept právě čtete:) Troufám si říct, že do svých 22 let, jsem brynzové halušky nejedla. A nebo jako dítě ano, ale vůbec si to nepamatuji. Moje první halušky jsem jedla v Čechách, ale dovezené ze Slovenska. Sranda že? Když jsem totiž studovala na VOŠMT v Kolíně, tak jsem měla tři spolužáky ze Slovenska (jednoho jsem si potom i vzala za manžele), no a ten jeden kamarád si jednou dovezl z domu od jedné známé (byla to maminka mé velmi blízké kamarádky, ale tu jsem v tu dobu ještě neznala). No a vyměnil je semnou za porci čočky 🙂 Když to teď čtu, tak to zní opravdu legračně. Ale tam jsem poprvé ochutnala brynzové halušky přímo ze Slovenska a byly naprosto perfektní.
Ano a po pár letech jsem se ocitla na Slovensku provdaná za Slováka a dělala jsem halušky každý druhý týden 🙂 A také si pamatuji jak jedna moje kolegyně na Slovensku, když jsem tam pracovala mi říkala, že když vaří doma halušky, tak tím projevuje svojí rodině lásku a velkou trpělivost. Tak mi to nedalo a zeptala jsem se proč, nechápala jsem. A ona na to, že jsou doma čtyři a každý má halušky rád s něčím jiným 😀 Takže jednomu s brynzou a slaninou, druhému s tvarohem a slaninou , třetímu s brynzou, slaninou a klobáskou a ona že si nakonec dá se vším a na obalení nervů si udělá ještě s mákem a cukrem 😀 No a teď mám doma též už děti a jsme čtyři a je to úplně stejné, každý jíme s něčím jiným : Takže se tu s vámi podělím o receptík. Nic složitého to není. Potřebujete dobré brambory, dobrou brynzu a nějakou výbornou slaninku:) A haluškovač!
Suroviny
- 1 kg brambor
- 300 g polohrubé mouky
- 250 g brynzy
- 50 – 100 ml smetany 33% (může být i zakysaná smetana)
- 100 g dobré slaniny
- sůl
Postup
- Brambory si oloupejte a nastrouhejte na tom úplně nejjemnějším struhadle. Já mám nástavec na robotu, takže tam to mám hotové dřív než řeknu Halušky:)
- Ještě než začnete loupat brambory, tak si dejte na sporák velký hrnec s vodou a trochou solí, aby vám začala vařit voda hned jak budete mít těsto na halušky hotové.
- Do nastrouhaných brambor dejte mouku a pořádně promíchejte. Správná konzistence halušek je taková ani ne tuhé, ale ani ne moc řídké. Bude se vám hezky odlepovat od misky.
- Když vám vře voda, tak dejte na hrnec haluškovač a můžete začít těsto jakoby pasírovat přes ten haluškovač. Snažte se aby nebyly moc velké. Také záleží jaký máte haluškovač. Já mám takový, co vypadá jako struhadlo, takže velké halušky to ani neudělá. Ale existují haluškovače s kulatýma dirkama a tam se může stát že uděláte takové nudličky.
- Halušky jsou uvařené, když hezky vyplavou na hladinu. Netrvá to dlouho. Já je děrovanou naběračkou dávám do mísy, kde jsem si už rozdrobila brynzu. Ona se těmi haluškami hezky ohřeje a jde to potom krásně promíchat. No a nakonec trošku rozředím smetanou.
- Na pánvi si dejte vyškvařit slaninu a můžete ji dát navrch halušek. Já mám ráda na vrchu ještě trochu pažitky:)
Tip.: Kdo nemáte rádi brynzu, tak jsou halušky výborné i s tvarohem (viz. foto). To mě naučila jíst manželova starka (babička). Jsou lehčí a i tak moooc dobrý:)
Dobrou chuť!